Honours

About

Sports Awards Recipients for 2016

Last Year's recipients can be found HERE

Major Awards

Sportswoman of the Year Leilani Fuikefu
Sportsman of the Year Jordan Tahana
Best All Round Sportswoman Breearna Johnson
Best All Round Sportsman Joshua Simmons
Girls Team of the Year Rugby 10-a-side
Boys Team of the Year Football 1st XI
Staff Coaching Award Maksim Manko
Robert Laing Trophy Emma Thompson
Nattrass Family Trophy Scott Lewis

 

Sports Trophies

Most Outstanding Senior Boys Basketball Player Randy Sjafrie
Most Outstanding Senior Girls Basketball Player  Patrice Mu
     
Senior Girls Badminton Champion Lisa Ng
Senior Boys Badminton Champion John Seo
     
Outstanding Senior Player in 1st XI Girls Cricket Deeksha Vijayakumar
Daji Trophy for the Outstanding 1st Xl Boys Cricket Player of the Year Joshua Simmons
     
Elle Emo Trophy For Outstanding Girl Gymnast Kate Bonnici
     
Senior Girls Trampoline Champion Zara Deverell
Senior Boys Trampoline Champion Shivesh Lal
     
Sheryl Francks Trophy for Contribution to 1st Xl Girls Hockey Karishma Kumar
Turf Cup Trophy for 1st Xl Girls Hockey Deeksha Vijayakumar
Shadwell Trophy for Contribution to 1st Xl Boys Hockey Anirudh Bhatnagar
Turf Cup Trophy for 1st Xl Boys Hockey Ravi Patel
     
Boys Lacrosse Player of the Year Samal Krishna
Girls Lacrosse Player of the Year Breearna Johnson
     
Outstanding Senior Netball Player Anna Laufoli
Most Dedicated Player To School Netball Caera Judge
     
Rugby Girls Player of the Year Summer Kapsin
Afano Fa'alogo Trophy for Players' Player of the Year in 1st XV Rugby Akeiti Pifeleti
Hillsborough Rugby Cup Trophy for Best Player in 1st XV Rugby Sam Pau
Captains Cup for 1st XV Rugby Sione Lui
     
Delta Trophy for Most Outstanding 1st Xl Girls Football Player Breearna Johnson
Van Groenwood Trophy for Commitment to Girls Football Jasleen Kaur
     
Beresford Trophy For the Best Player in 1st Xl Boys Football Gilberto Souza Dias
Han Van Pelt Trophy for Most Committed Player in 1st Xl Boys Football Usaamah Hakim
     
Effort and Endeavour In Senior Girls Water Polo Team Anu Maibayar
Effort and Endeavour In Senior Boys Water Polo Team Connor Gibson
     
Senior Boys Volleyball Player of the Year Tepou Arakua

 

Outstanding Student Coach Emma Thompson

 

Sports Academy Awards

Rugby Boys Academy - Player of the Year Manihera Jonassen
Rugby Girls Academy - Player of the Year Lovely Pulotu
Hockey Boys Academy - Player of the Year Max Noller
Hockey Girls Academy - Player of the Year Jessica Rigg
Football Boys Academy - Player of the Year Mustafa Sheikh
Football Girls Academy - Player of the Year  Amber Meiklejohn

 

 

OUR PARTNERS →