Sports Awards Recipients for 2015

Sports Awards Recipients for 2015

Major Awards

Sportswoman of the Year Toru Arakua
Sportsman of the Year Glen Lewis
Best All Round Sportswoman Sapphire Sami Kareroa
Best All Round Sportsman Josef Power
Girls Team of the Year Rugby 10-a-side
Boys Team of the Year Football 1st XI
Staff Coaching Award Callum Christopher
Robert Laing Trophy Tillam Kapsin
Nattrass Family Trophy Mandie Galea

 

Sports Trophies

Most Outstanding Senior Boys Basketball Player Zarne Leuluai-Hughes
     
Senior Girls Badminton Champion Shreshta Dyavadi
Senior Boys Badminton Champion Hasnain Sheena
     
Outstanding Senior Player in 1st XI Girls Cricket Aashna Saxena
Daji Trophy for the Outstanding 1st Xl Boys Cricket Player of the Year Zaheen Ceyddique
     
Elle Emo Trophy For Outstanding Girl Gymnast Tanika Brown
  Mandie Galea
     
David Phillips Trophy for Outstanding Boy Gymnast Alasdair McNair
     
Senior Girls Trampoline Champion Madison Smith
     
Sheryl Francks Trophy for Contribution to 1st Xl Girls Hockey Keren Smith
Turf Cup Trophy for 1st Xl Girls Hockey Karishma Kumar
Shadwell Trophy for Contribution to 1st Xl Boys Hockey Parneet Kohli
Turf Cup Trophy for 1st Xl Boys Hockey Ravi Patel
     
Boys Lacrosse Player of the Year Emma Thompson
Girls Lacrosse Player of the Year Ben Deverell
     
Outstanding Senior Netball Player Sapphire Sami Kareroa
Most Dedicated Player To School Netball Anna Laufoli
     
Rugby Girls Player of the Year Lovely Pulotu
Afano Fa'alogo Trophy for Players' Player of the Year in 1st XV Rugby Sam Pau
Hillsborough Rugby Cup Trophy for Best Player in 1st XV Rugby Sione Liu
Captains Cup for 1st XV Rugby Nick Laufoli
     
Delta Trophy for Most Outstanding 1st Xl Girls Football Player Yasmin Bell
Van Groenwood Trophy for Commitment to Girls Football Jasleen Kaur
     
Beresford Trophy For the Best Player in 1st Xl Boys Football Scott Lewis
Han Van Pelt Trophy for Most Committed Player in 1st Xl Boys Football Usaamah Hakim
     
Effort and Endeavour In Senior Girls Water Polo Team Anu Maibayar
Effort and Endeavour In Senior Boys Water Polo Team Zach Reardon
     
Senior Boys Volleyball Player of the Year Tepou Arakua
Senior Girls Volleyball Player of the Year Anasa Toloi

Student Coach Awards

Outstanding Student Coach Samal Krishna
Basketball Student Coaches Samal Krishna
  Kushal Reddy
     
Cricket Student Coaches Oyishik Chakraborty
  Kashyap Choudhary
  Joshua Simmons
  Abhay Vaidya
     
Football Student Coaches Yasmin Bell
  Breearna Johnson
  Jasleen Kaur
     
Gymnastics Student Coaches Tanika Brown
  Mandie Galea
     
Trampoline Student Coach Madison Smith
     
Netball Student Coaches Tania Bryan
  Anna Laufoli
  Hayley Gosling
  Claire Wyeth
  Muna Taunga
  Krisney Akeimo
     
Table Tennis Student Coach Melody Ting
     
Ultimate Frisbee Student Coaches Sephie Liu
  Shweta Sharma
     
Volleyball Student Coach Tepou Arakua
  Anasa Toloi
     
Waterpolo Student Coach Jack Ellis
  Connor Gibson

 

Sports Academy Awards

Rugby Boys Academy - Player of the Year Pulu Vea
Rugby Girls Academy - Player of the Year Lovely Pulotu
Hockey Boys Academy - Player of the Year Max Noller
Hockey Boys Academy - Barry Bryan Trophy for Best Under 15 Hockey Academy Player Max Noller
Hockey Girls Academy - Player of the Year Emma Baker
Football Boys Academy - Player of the Year Joseph Lai

 

 

OUR PARTNERS →